ابزار وبمستر

جلوگيري از کپي کردن مطالب

انتشارات ثوره-پرفروش ترین کتابهای تاریخ

پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ

- جدول پر فروش ترین کتاب های تاریخ
- «داستان دو شهر»، اثر چارلز دیکنز
- «ارباب حلقه ها»، اثر جان رونالد تالکین
- «هابیت»، یا آن‌جا و بازگشت دوباره، اثر جان رونالد تالکین
- «رویای تالار سرخ»، اثر کائو ژوکین
- «و سپس هیچ کس نبود»، اثر آگاتا کریستی
- «شیر، جادوگر و گنجه»، اثر کلایو لوئیس
- «او: تاریخ یک ماجراجویی»، اثر هنری هگارد
- «شازده کوچولو»، آنتون دو سنت اگزوپری
- «رمز داوینچی»، اثر دن براون
- «بیندیشید و ثروتمند شوید»، اثر ناپلئون هیل

جدول پر فروش ترین کتاب های تاریخ
در این مقاله فهرست های «پرفروش ترین کتاب های تک مجلد و مجموعه کتاب»، به روز و در تمامی زبان ها آورده شده است. منظور از «پرفروش» رقم تخمینی تعداد نسخه های فروخته شده از تیراژ کتاب - و نه تعداد کتاب چاپ شده و موجود - است. کتاب های کمیک و آموزشی در این فهرست آورده نشده اند. کتاب ها بر اساس بیشترین تعداد فروش تخمینی و بر پایه منابع قابل اعتماد و مستقل دسته بندی شده اند.
کتاب های دینی، مخصوصا قرآن و انجیل، احتمالا پرتیراژترین کتاب های چاپ شده هستند اما پیدا کردن آمار قابل اعتماد برای تعداد فروش آنها تقریبا غیرممکن است. تعداد چاپ های بسیاری از این کتاب ها گمشده و یا توسط ناشران مستقل یا ناموثق به چاپ رسیده اند و همین طور بسیاری از نسخه های قرآن و انجیل چاپ شده به جای فروش، رایگان در اختیار مردم قرار داده شده است. به همین ترتیب بسیاری از کتاب های سیاسی از جمله آثار مائو تسه‌تونگ و آدولف هیتلر. به همین خاطر نمی توان حدس زد که تعداد چاپ اینگونه کتاب ها و همچین تعداد فروش آنها چقدر بوده است. به این دلایل، این کتاب ها از فهرست زیر حذف شده اند.
پرفروش‌ترین کتاب‌های تک‌جلدی جهان، شازده کوچولو و داستان دو شهر با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه هستند. پرفروش‌ترین کتاب چند جلدی جهان مجموعه هری پاتر با فروش کلی ۴۵۰ میلیون نسخه است.

نام کتاب عنوان اصلی نویسنده (ها) زبان اصلی چاپ اول فروش تقریبی
داستان دو شهر A Tale of Two Cities چارلز دیکنز انگلیسی ۱۸۵۹ ۲۰۰میلیون
شازده کوچولو Le Petit Prince آنتوان دوسنت اگزوپری فرانسوی ۱۹۴۳ ۲۰۰میلیون
ارباب حلقه ها The Lord Of The Rings جی.آر.آر تالکین انگلیسی ۱۹۵۴-۱۹۵۵ ۱۵۰ میلیون
هابیت The Hobbit جی.آر.آر تالکین انگلیسی ۱۹۳۷ ۱۰۰ میلیون
رویای تالار سرخ 红楼梦 کائو ژوکین چینی ۱۷۵۹-۱۷۹۱ ۱۰۰ میلیون
ده بچه زنگی Ten Little Niggers آگاتا کریستی انگلیسی ۱۹۳۹ ۱۰۰ میلیون
شیر٬ جادوگر و جالباسی The Lion، the Witch and the Wardrobe سی اس لوئیس انگلیسی ۱۹۵۰ ۸۵ میلیون
او، تاریخچه ماجراجویی She: A History of Adventure هنری رایدر هگارد انگلیسی ۱۸۸۷ ۸۳ میلیون
راز داوینچی The Da Vinci Code دن براون انگلیسی ۲۰۰۳ ۸۰ میلیون
فکر کن و پولدار شو Think and Grow Rich ناپلئون هیل انگلیسی ۱۹۳۷ ۷۰ میلیون
هری پاتر و جام آتش Harry Potter and the Goblet of Fire جوآن رولینگ انگلیسی ۲۰۰۰ ۶۶ میلیون
هری پاتر و شاهزاده دورگه Harry Potter and the Half-Blood Prince جوآن رولینگ انگلیسی ۲۰۰۵ ۶۵ میلیون
ناتور دشت The Catcher in the Rye جروم دیوید سالینجر انگلیسی ۱۹۵۱ ۶۵ میلیون
کیمیاگر O Alquimista پائولو کوئلیو پرتغالی ۱۹۸۸ ۶۵ میلیون
پله هایی به سوی مسیح Steps To Christ الن جی. وایت انگلیسی ۱۸۹۲ ۶۰ میلیون
هری پاتر و زندانی آزکابان Harry Potter and the Prisoner of Azkaban جوآن رولینگ انگلیسی ۱۹۹۹ ۵۵ میلیون
هری پاتر و محفل ققنوس Harry Potter and the Order of the Phoenix جوآن رولینگ انگلیسی ۲۰۰۳ ۵۵ میلیون
لولیتا Lolita ولادیمیر ناباکوف انگلیسی ۱۹۵۵ ۵۰ میلیون
هایدی Heidis Lehr- und Wanderjahre یوهانا اشپیری آلمانی ۱۸۸۰ ۵۰ میلیون
کتاب عام کودک و پرستاری کودکان The Common Sense Book of Baby and Child Care بنجامین اسپاک انگلیسی ۱۹۴۶ ۵۰ میلیون
آن شرلی در گرین گیبلز Anne of Green Gables لوسی ماد مونتگمری انگلیسی ۱۹۰۸ ۵۰ میلیون
زیبای سیاه Black Beauty: His Grooms and Companions: The autobiography of a horse آنا سیول انگلیسی ۱۸۷۷ ۵۰ میلیون
نام گل سرخ Il Nome della Rosa اومبرتو اکو ایتالیایی ۱۹۸۰ ۵۰ میلیون

«داستان دو شهر»، اثر چارلز دیکنز
پرفروشترین کتابی که تاکنون در تاریخ به فروش رفته، رمانی است از چارلز دیکنز به نام داستان دو شهر. این رمان اولین بار در سال 1859 میلادی چاپ شد و تاکنون توسط ناشران مختلف به چاپ رسیده و اخیرا نیز در سال 2011 توسط انتشارات پنگوئن با تیراژ بالا به چاپ رسید. این رمان، جوانی کشاورز زاده را تحت تعالیم اشرافیگرائیهای فرانسوی در سالهای منتهی به انقلاب و خشونتهای انقلابیون را نسبت به اشراف سابق، در سالهای اول انقلاب فرانسه به تصویر میکشد. در این جریانات ماجرای چند نفر دنبال میشود، از همه مهمتر چارلز دارنه، اشرافی فرانسوی سابق که علی رغم ذات خویش، قربانی هیجانات ضد تبعیض انقلاب می‌شود و سیدنی کارتن، وکیلی بریتانیایی که فراری است و تلاش می‌کند زندگی ناخوشایندش را با عشق به همسر دارنه، لوسی مانه نجات دهد.
«ارباب حلقه ها»، اثر جان رونالد تالکین
رمان ارباب حلقه ها اولین بار در سال 1954 میلادی به چاپ رسید و تاکنون بیش از 150 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته است. تاکلین استاد زبانشناسی دانشگاه اکسفورد با استفاده از دانشش در زمینه زبان، رمانی سه گانه خیالی و حماسی نوشت. از شخصیت‌های معروف داستان می‌توان به آراگورن و سائورون اشاره کرد. آراگورن پسر آراتورن که از نژاد نومه نور است، وارث پادشاهی فراموش شده الندیل و ایزیلدور در سرزمین میانه ‌است. آراگورن بعد از نابود شدن سایرون به عنوان شاه اله سار تاجگذاری کرد و صلح را به ارمغان اورد. ارباب تاریکی یا سائرون شخصیت منفی اصلی اثر است و کسی است که حلقه یکتا را برای کنترل نوزده حلقه دیگر قدرت ساخته ‌است و بنابر همین مساله «ارباب حلقه‌ها» خوانده می‌شود. سه گانه تالکین در ایران اولین باز توسط رضا علیزاده ترجمه و به سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات روزنه به چاپ رسید.

«هابیت»، یا آن‌جا و بازگشت دوباره، اثر جان رونالد تالکین
این رمان در فضایی اوهامی و تخیلی و در اصل برای کودکان نوشته شده بود. این کتاب داستان یک هابیت است به نام بیلبوبگینز. هابیت ها گونه‌ای از موجودات تخیلی در رمان‌های تالکین هستند که در سرزمین میانه زندگی می‌کنند. وی درگیر ماجرایی می‌شود تا سهمی از گنجی را به دست آورد که به دست اژدهایی به نام اسماگ افتاده است. کتاب در ۲۱ سپتامبر ۱۹۳۷ منتشر شد و برنده جایزه نیویورک هرالد تریبون برای بهترین داستان تخیلی جوانان شد. این کتاب هنوز هم پرطرفدار است و به عنوان یک نمونه کلاسیک کتاب‌های کودکان شناخته می‌شود. این کتاب نیز در ایران توسط رضا علیزاده و توسط نشر روزنه در سال 1385 منتشر شده است.
«رویای تالار سرخ»، اثر کائو ژوکین
رویای تالار سرخ یا رویای خانه سرخ رمانی است نوشته کائو ژوکین، نویسنده چینی قرن هجدهم. این کتاب از شاهکارهای ادبیات کلاسیک چین بشمار می‌آید که در زمان دودمان چینگ نوشته شده‌ است. در مورد این کتاب دو دیدگاه وجود دارد. یکی آنکه کتاب بر اساس زندگی نامه شاعر منچو قرن هفدهم نالان هیسنگ ته نوشته شده‌ است و دیگر آنکه کتاب زندگی نامه خود نویسنده است.
اهمیت این رمان به سبب شخصیت پردازی برای تعداد زیادی از قهرمانان داستان، ساختار روانشناسانه قابل توجه ‌است. همچنین این رمان از جهت پرداختن به جزییات زندگی اشرافی چین قرن هجدهم و ساختار طبقاتی اشراف قابل توجه است. این رمان پرفروشترین کتاب غیر انگلیسی جهان نیز بشمار می رود.
«و سپس هیچ کس نبود»، اثر آگاتا کریستی
آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی مشهور داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی است و هر کتابی که می نوشت به سرعت و با نسخه های بالا به فروش می رفت. او در مجموع 66 رمان جنایی نوشت. داستان‌های آگاتا کریستی، بخصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو و یا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح کردند. از روی رمانهای او فیلم و سریالهای زیادی نیز ساخته شده است. رمان «و سپس هیچ‌کس نبود» اولین بار در سال 1939 به نام «ده بچه زنگی» چاپ رسید اما در چاپ های بعدی نام آن به دلیل عنوان تحقیر نژادی آن تغییر کرد.
«شیر، جادوگر و گنجه»، اثر کلایو لوئیس
نویسنده مشهور ایرلندی در سال 1950 کتابی منتشر کرد که به سرعت به یکی از کتابهای محبوب انگلیسی زبانان تبدیل شد.
وی استاد کرسی انگلستان قرون وسطی و رنسانس در دانشگاه کمبریج بود و در طول عمر خود در زمینه‌های گوناگون ادبیات آثار بسیاری پدید آورد که اکثر کتاب‌های او درباره الاهیات مسیحی، و ادبیات قرون وسطا و دوران رنسانس است.
چهار کودک به نام های، پیتر، سوزان، ادموند و لوسی، در جنگ جهانی دوم از لندن به بیرون شهر، نزد پروفسور پیری در خانه ویلایی بزرگی فرستاده می شوند. لوسی کوچک ترین کودک، وارد گنجه ای می شود که به سرزمین پوشیده از برفی راه دارد. آن جا با یک فون به نام تومنوس آشنا می شود که به او می گوید نام این سرزمین نارنیا است، و جادوگر سفید پلید بر آن حکومت می کند و کاری کرده که همیشه زمستان باشد. لوسی نزد برادرها و خواهرش بر می گردد، آن ها باید کاری کنند تا نارنیا نجات یابد.
این رمان که مخاطب آن کودکان هستند با استقبال بزرگسالان نیز روبرو شد و در واقعا جزو مجموعه سرگذشت نارنیا است.
«او: تاریخ یک ماجراجویی»، اثر هنری هگارد
این رمان در سال 1887 به صورت سریالی در مجله گرافیک به چاپ رسید و به دلیل استقبال فوق العاده خوانندگان به صورت کتاب به چاپ رسید و تاکنون نیز در حال تجدید چاپ است. این اثر یکی از آثار کلاسیک ادبیات تخیلی است. این رمان که زاویه راوی اول شخص بیان می شود شرح سفر شخصی به نام هوراس هولی و همراهش به یک سلسله پادشاهی گمشده در قاره آفریقا است. آنها با قبایل اولیه و ملکه ای رازآمیز برخورد می کنند و عبارت او در واقع اشاره به همین ملکه است.
«شازده کوچولو»، آنتون دو سنت اگزوپری
شازده کوچولو یا شهریار کوچولو داستانی است به زبان فرانسوی نوشته آنتوان دو سن اگزوپری است. این داستان از معروف‌ترین داستان‌های کودکان و سومین داستان پرفروش قرن بیستم در جهان همچنین یکی از پرفروش ترین کتاب های تمام دوران ها است. در این داستان اگزوپری به شیوه‌ای سورئالیستی و به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازد. طی این داستان اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ب۶۱۲ آمده، پرسشگر سوالات بسیاری را از آدم‌ها وکارهای آن‌ها مطرح می‌کند. این اثر به بیش از ۱۵۰ زبان مختلف ترجمه شده‌است. این کتاب اولین بار در سال 1943 به چاپ رسید.
شازده کوچولو ترجمه‌های متعددی به زبان فارسی دارد که در این میان ترجمه‌های احمد شاملو (که وی نام مسافر کوچولو را برای ترجمه خود برگزید)، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی معروف‌ترند. ابوالحسن نجفی توانسته‌است لحن شاعرانه متن اصلی را در ترجمه‌اش نیز حفظ کند. همچنین احمد شاملو در سال 1359 نوار صوتی داستان مسافر کوچولو (شاهزاده کوچولو)را همراه با کتاب، با موسیقی گوستاو مالر منتشر می کند.
«رمز داوینچی»، اثر دن براون
رمز داوینچی نام رمانی کارآگاهی و ماجرایی است از نویسنده آمریکایی، دن براون که از فروش و استقبال گسترده‌ای در سراسر جهان برخوردار بوده‌است و در فاصله چند سال پس از چاپ آن در سال 2003 میلادی، یک فیلم سینمایی و یک بازی ویدئویی هم بر اساس آن ساخته شده‌است. این کتاب قسمت دوم از سه‌گانه براون است. قسمت اول آن در سال ۲۰۰۰ با نام «فرشتگان و شیاطین» به چاپ رسید. قسمت سوم از سه‌گانه براون نیز با نام «نماد گمشده» درسال ۲۰۰۹ به چاپ رسید. در این کتاب اطلاعاتی درباره خدای مونث، ادیان پگانی، دین یهودی و دیر صهیون وجود دارد. رمان توسط چند مترجم در ایران به چاپ رسیده است اما در پی اعتراض شماری از روحانیون مسیحی ایران، چاپ این کتاب ممنوع شده است. این کتاب شدیداً علیه کلیسای کاتولیک، واتیکان، پاپ و گروه مذهبی اپوس دئی است و از همین رو گروه‌های مختلف مسیحی و علیه آن واکنش نشان داده‌اند.
ماجرای داستان حول یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت می‌گردد که پیش از این کتاب نیز در موردش صحبت شده است و تاریخ‌دانانی با آن موافقند. کتاب «خون مقدس، جام مقدس» منبع اصلی براون برای این تئوری‌ها بوده است. طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده است و صاحب فرزند شده است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا قصد در پنهان کردن آن‌ها داشته‌اند. در ضمن «جام مقدس» نه یک شیئی بلکه خود مریم مجدلیه است.
«بیندیشید و ثروتمند شوید»، اثر ناپلئون هیل
این کتاب اثری غیرداستانی است که به موضوع روانشناسی فردی و باور قدرت فردی می پردازد. در این کتاب نویسنده تلاش داشته تا شیوه های ثروتمند شدن را به خوانندگان یاد بدهد و نکته قابل توجه این کتاب این است که منظور از ثروت فقط پول نیست، بلکه هر چیز خوب در زندگی مثل سلامتی ، دوست خوب ، همسر خوب و ... نمادی از ثروت است و نداشتن هر کدام از اینها به منزله فقر خواهد بود. این کتاب اولین بار در سال 1937 میلادی منتشر شد و در ایران نیز توسط مهدی قراچه داغی و نشر شباهنگ در سال 1388 ترجمه شد.

منبع دریافت مقاله: شفاف (fa.wikipedia.org)

عضویت

برای عضویت در مرکز حمایت از نوسیندگان، مترجمان و ناشران، دریافت آخرین اخبار مربوط به تازه های کتاب و نشر و مشاوره رایگان کتاب، آدرس پست الکترونیکی خود را در کادر زیر وارد نموده و ارسال نمایید.

پست الکترونیک :